  • Mfr # M07400.060.0060
  • Zoro # G0415110
Thread Size
M6-1.00
Drive Size
4 mm
Tensile Strength
145,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M07400.060.0060
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
60 mm
Drive Size
4 mm
Head Height
3.72 mm
Thread Length
35 mm
Min. Thread Length
35 mm
Head Diameter
13.44 mm
Minimum Thread Length
35 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
13.44 mm
Length
60 mm
Tensile Strength
145,000 psi
Thread Style
Partially Threaded
Thread Pitch
1 mm
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 4 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Black Oxide, Thread Size M6-1, Minimum Thread Length 35 mm, Fastener Length 60 mm, Head Height 3.72 mm, Head Diameter 13.44 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards DIN 7991, Flange Diameter Not Applicable