  • Mfr # M51060.060.0050
  • Zoro # G2861190
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
50 mm
Drive Size
4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51060.060.0050
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
50 mm
Drive Size
4 mm
Head Height
3.72 mm
Thread Length
35 mm
Min. Thread Length
35 mm
Head Diameter
13.44 mm
Minimum Thread Length
35 mm
Dia./Thread Size
Length
50 mm
Head Dia.
13.44 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Rockwell Hardness
C32 to C39
Thread Style
Partially Threaded
Thread Pitch
1 mm
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 4 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M6-1, Minimum Thread Length 35 mm, Fastener Length 50 mm, Head Height 3.72 mm, Head Diameter 13.44 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards DIN 7991, Flange Diameter Not Applicable