  • Mfr # M51320.025.0012
  • Zoro # G9094687
Key Features
Oval Head
Phillips Drive
System of Measurement
Metric
Drive Size
#1
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
72,518 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M51320.025.0012
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M2.5-0.45
Fastener Length
12 mm
Drive Size
#1
Head Dia.
4.7 mm
Head Height
2.1 mm
Head Width
4.7 mm
Screw Size
M2.5
Maximum Head Height
2.1 mm
Maximum Head Width
4.7 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Oval
Drive
Phillips
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
72,518 psi
Standards
DIN 966A, DIN EN ISO 7047
Item
Machine Screw
Dimensional Standards
DIN 966H, DIN EN ISO 7047
Thread Pitch
0.45 mm
Thread Fit
6g
Thread Type
Coarse
Pack Size
Small
Type
Machine Screw
Material Grade/Class
18-8
Description
Machine Screw, Head Type Oval, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M2.5x0.45, Fastener Length 12 mm, Head Width 4.7 mm, Head Height 2.1 mm, Drive Size #1, Tensile Strength 72,518 psi, Dimensional Standards DIN 966H, DIN EN ISO 7047, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 4.7 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.1 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100