  • Mfr # M24690.060.0050
  • Zoro # G9901081
Key Features
Oval Head
Phillips Drive
System of Measurement
Metric
Drive Size
#3
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
60,900 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M24690.060.0050
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
50 mm
Drive Size
#3
Head Dia.
11 mm
Head Height
4.7 mm
Head Width
11.3 mm
Screw Size
M6
Maximum Head Height
4.7 mm
Maximum Head Width
11.3 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Oval
Drive
Phillips
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 966, DIN EN ISO 7047
Item
Machine Screw
Head Angle (Deg.)
90
Rockwell Hardness
B71 to B95
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
DIN 966H, DIN EN ISO 7047
Thread Fit
6g
Material Grade/Class
Class 4.8
Pack Size
Small
Thread Pitch
1 mm
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Oval, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Phillips, Thread Size M6x1.00, Fastener Length 50 mm, Head Width 11.3 mm, Head Height 4.7 mm, Drive Size #3, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 966H, DIN EN ISO 7047, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 11.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 4.7 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100