  • Mfr # 23188R125-C8
  • Zoro # G2150018
Height
1.25 in
Width
48 in
Bearing Bar Thickness
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
23188R125-C8
Height
1.25 in
Width
48 in
Bearing Bar Thickness
0.188 in
Span (Length) - Grating
96 in
Overall Width
4 ft
Overall Length
8 ft
Cross Bar Spacing
4 in
Span
96"
Weight
2.46 lb/sq ft
Shape
Rectangular
Load Capacity
632 lb
Description
Aluminum Bar Grating, Aluminum, 6063, Rectangular, 8 ft Overall Length, 4 ft Overall Width, 0.188 in Bearing Bar Thickness, Top Surface Serrated, Bearing Bar Spacing 1 1/4 in, Cross Bar Spacing 4 in, Weight 2.46 lb/sq ft, Standards ISO 9001:2015 Certified, Minimum Temperature Not Applicable, Maximum Temperature Not Applicable, Application Marine, Mezzanine Floors, Sewage and Waste Treatment Plants, Walkways, For Use Indoors/Outdoors Outdoor