  • Mfr # 23188R150-C3
  • Zoro # G7125334
/ea
Free Shipping & Returns
Height
1.5 in
Width
48 in
Bearing Bar Thickness
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
23188R150-C3
Height
1.5 in
Width
48 in
Bearing Bar Thickness
0.188 in
Span (Length) - Grating
36 in
Overall Height
1 1/2 in
Overall Length
36 in
Overall Width
4 ft
Cross Bar Spacing
4 in
Span
36"
Shape
Rectangular
Load Capacity
987 lb
Weight
3.01 lb/sq ft
Description
Aluminum Bar Grating, Aluminum, 6063, Rectangular, 36 in Overall Length, 4 ft Overall Width, 0.188 in Bearing Bar Thickness, Top Surface Serrated, Bearing Bar Spacing 1 1/4 in, Cross Bar Spacing 4 in, Weight 3.01 lb/sq ft, Standards ISO 9001:2015 Certified, Minimum Temperature Not Applicable, Maximum Temperature Not Applicable, Application Marine, Mezzanine Floors, Sewage and Waste Treatment Plants, Walkways, For Use Indoors/Outdoors Outdoor