  • Mfr # A11-B1-C6-D5-E1L-E52
  • Zoro # G2553397
/ea
Key Features
Overall Height
48 in
Overall Width
25 in
Material
Aluminum
Color
Silver
Load Capacity
600 lb
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A11-B1-C6-D5-E1L-E52
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
48 in
Overall Width
25 in
Wheel Diameter
10 in
Wheel Width
3 1/2 in
Noseplate Width
18 in
Overall Depth
20 in
Noseplate Depth
9 in
Nose Plate Width
18 in
Nose Plate Depth
9 in
Wheel Dia.
10 in
Details
Material
Aluminum
Color
Silver
Load Capacity
600 lb
Item
Modular Hand Truck
Wheel Type
Pneumatic
Handle Type
Dual Grip
Wheel Bearings
Ball
For Use With
Material Handling
Finish
Polished
Includes
52 in Extention, Stairclimber
Hand Truck Handle Type
Continuous Frame Dual Pin
Type
Two Wheeler
Description
Modular Hand Truck, Load Capacity 600 lb, Overall Height 48 in, Overall Width 25 in, Overall Depth 20 in, Handle Type Dual Grip, Nose Plate Depth 9 in, Nose Plate Width 18 in