  • Mfr # BULK-RS-N30-198
  • Zoro # G102584856
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 310
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N30-198
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
4 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 310
Grade
Standard
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Oil Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Material
Neoprene
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
30 %
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Texture
Smooth
Color
Black
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Tensile Strength
1,200 psi