  • Mfr # BULK-RS-N50-44
  • Zoro # G2448469
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N50-44
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 507
Grade
Standard
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Minimum Temperature
Density
1.5 g/cc
Maximum Temperature
250 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Water Resistance
Good
Texture
Smooth
Compression Set
33 %
Shape
Sheet
Tensile Strength
1,000 psi
Oil Resistance
Good
Abrasion Resistance
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Weather Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Fair
Tear Strength
20 N/mm
Adhesive Type
Acrylic
Minimum Adhesive Temperature
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 507, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in, Abrasion Resistance Good