  • Mfr # T1167-8SBL-8BRJIC-8BRJIC-12"
  • Zoro # G112011458
/ea
Key Features
Standards
SAE100R14
Hose Fitting Type B
FJIC
Interior Texture
Smooth
Hose ID
7/16 in
Hose Dash Size
8
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T1167-8SBL-8BRJIC-8BRJIC-12"
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Dash Size
8
Hose Fitting Size A
1/2 in
Hose Length
12 in
Hose Fitting Size B
Details
Item
Non Conductive Tube
Standards
SAE100R14
Hose Fitting Type B
FJIC
Interior Texture
Smooth
Hose ID
7/16 in
Hose Color
Blue
Hose Cover Material
304 Stainless Steel
Maximum Working Pressure @ 70F
2,000 psi