  • Mfr # GR-N3.00X022.2/10
  • Zoro # G3408715
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
GR-N3.00X022.2/10
Nominal Inside Dia.
22.2 mm
Actual Inside Dia.
22.2 mm
Nominal Outside Dia.
28.2 mm
Nominal Width
3 mm
Actual Width
3 mm
Actual Outside Dia.
28.2 mm
Width - Actual
3 mm
Outside Diameter - Actual
28.2 mm
Cross-Section Width
3 mm
Inside Diameter - Actual
22.2 mm
Outside Diameter - Nominal
28.2 mm
Inside Diameter - Nominal
22.2 mm
Durometer
70A
Description
O-Ring, Not Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 22.2 mm, Nominal Width 3 mm, Actual Inside Dia. 22.2 mm, Actual Width 3 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Meets/Exceeds NBR 70, Nominal Outside Dia. 28.2 mm, Actual Outside Dia. 28.2 mm, FDA Approved Not FDA Compliant, Application Standard