  • Mfr # WWG751208305
  • Zoro # G3429307
Length
305 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WWG751208305
Length
305 mm
Width
8 mm
Height
12 mm
Size
8 x 12mm
Tensile Strength (PSI)
35,000 psi
Tensile Strength
35,000 psi
Description
Key Stock,305mm L,SS,8.08mm W, System of Measurement Metric, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Height 12.08 mm, Thickness Tolerance +0.076/-0.000 mm, Length 305 mm, Length Tolerance +0.000/-0.005 mm, Width 8.08 mm, Width Tolerance +0.076/-0.000 mm, Pack Size Small Pack, Made in North America Yes, Standards DIN 178, Key Shape Straight, Rockwell Hardness B80, Features Mildly Magnetic, Tensile Strength 35,000 psi, Manufacturer Location Made in USA*