Zoro # G614811006
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Caster Sub-Type
Swivel
System of Measurement
Metric
Caster Brake Type
No Brake
Wheel Dia.
203 mm
Wheel Width
35 mm
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowUnlock tax-exempt savings
Add Tax ExemptionSpecifications
Product Information
MFR #
LH-G 125K-1
Zoro #
G614811006
UPC #
Country of Origin
Germany
Dimensions
Wheel Dia.
203 mm
Wheel Width
35 mm
Mounting Height
165 mm
Mounting Plate Thickness
6 mm
Mounting Bolt Dia.
8 mm
Hub Length
45 mm
Mounting Plate Width
85 mm
Overall Wheel Width
35 mm
Bolt Hole Spacing - Length
80.167 mm
Mounting Plate Length
100 mm
Bolt Hole Spacing - Width
60.325 mm
For Axle Dia.
10 mm
Description
Swivel, Plate Caster, Wheel Dia. 203 mm, Wheel Width 35 mm, Non-Marking Yes, Number of Wheels 1, Caster Brake Type No Brake, Tread Shape Standard