  • Mfr # 61P.375X12-12
  • Zoro # G2007144
Yield Strength
66,000 psi
Thickness
0.375 in
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
61P.375X12-12
Thickness
0.375 in
Width and Length
12 in x 12 in
Length
12"
Thickness (Decimal)
0.375 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Width
12"
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Yield Strength
66,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
67,500 psi
Standards
AMS 4027, ASTM BB209, QQ-A-250/11
Typical Yield Strength (PSI)
66,000 psi
Tensile Strength
67,500 psi
Gauge
0.375 in
Material Grade
Vickers Hardness
Maximum Temperature
700 Degrees F
Straightness Tolerance
Not Rated
Appearance
Plain
Fabrication
Hot Rolled
Heat Treatment
Annealed
Brinell Hardness
150 BHN
Minimum Temperature
500 Degrees F
Plain
Elongation
14 %
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 12 in, Length Tolerance +0.125 in/0 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +0.125 in/0 in, Thickness 0.375 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 66,000 psi, Tensile Strength 67,500 psi, Brinell Hardness 150 BHN, Rockwell Hardness 75 HRB