  • Mfr # PT30488/12MR95
  • Zoro # G4306541
/ea
Key Features
Overall Height
43 1/8 in
Overall Width
30 3/8 in
Color
Gray
Load Capacity
3,000 lb
Handle Type
Removable Raised
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PT30488/12MR95
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Height
Overall Length
Overall Width
Deck LxWxH
48 in x 30 in x 13-5/8 in
Deck Length
48 in
Caster Wheel Width
2 in
Deck Height
Caster Wheel Dia.
12 in, 8 in
Deck Width
30 in
Overall LxWxH
51-5/8 in x 30-3/8 in x 43-1/8 in
Caster Width
2 in
Details
Color
Gray
Load Capacity
3,000 lb
Item
High-Capacity Steel-Deck Platform Truck
Handle Type
Removable Raised
Finish
Powder Coated
Caster Configuration
(2) Swivel, (2) Rigid
Deck Material
Steel
Frame Material
Steel
Number of Caster Wheels
4
Assembled/Unassembled
Assembled
Gauge
12
Caster Wheel Material
Mold-on Rubber
Handle Pocket Location
Single End
Deck Finish/Coating
Powder Coated
Deck Construction
Solid
Caster Wheel/Tread Material
Polyurethane
Caster/Wheel Configuration
(2) Rigid, (2) Swivel
Deck Gauge
12 ga
Side Panel Type
No Side Panels
Lip Style
Flush
Number of Platforms
1
Frame Finish/Coating
Caster/Wheel Mounting Location
Standard
Caster Mounting Type
Plate
Features
Easy to Assemble, Tubular Offset Handle Allows Easy Mobility
Deck Surface
Smooth
Description
Platform Truck, Load Capacity 3,000 lb, Overall Height 43 1/8 in, Overall Length 51 5/8 in, Overall Width 30 3/8 in, Deck Construction Solid, Deck Material Steel, Deck Finish/Coating Powder Coated, Deck Gauge 12 ga, Deck Height 13 5/8 in, Deck Length 48 in, Deck Width 30 in, Deck Surface Smooth, Frame Material Steel, Frame Finish/Coating Powder Coated, Handle Type Removable Raised, Lip Style Flush, Lip Height Not Applicable, Side Panel Type No Side Panels, Number of Platforms 1, Color Gray