  • Mfr # PT30728/12MR95
  • Zoro # G4305905
/ea
Key Features
Overall Height
43 1/8 in
Overall Width
30 3/8 in
Color
Gray
Load Capacity
3,000 lb
Handle Type
Removable Raised
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PT30728/12MR95
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Height
Overall Length
Overall Width
Deck LxWxH
72 in x 30 in x 13-5/8 in
Deck Height
Caster Wheel Dia.
12 in, 8 in
Deck Length
72 in
Caster Wheel Width
(2) 2 in, (2) 2-1/2 in (2) 2 in
Deck Width
30 in
Overall LxWxH
75-5/8 in x 30-3/8 in x 43-1/8 in
Caster Width
Details
Color
Gray
Load Capacity
3,000 lb
Item
High-Capacity Steel-Deck Platform Truck
Handle Type
Removable Raised
Number of Caster Wheels
4
Deck Material
Steel
Handle Pocket Location
Single End
Gauge
12
Assembled/Unassembled
Assembled
Caster Wheel Material
Mold-on Rubber
Finish
Powder Coated
Caster Configuration
(2) Swivel, (2) Rigid
Frame Material
Steel
Lip Style
Flush
Deck Construction
Solid
Side Panel Type
No Side Panels
Deck Surface
Smooth
Caster Mounting Type
Plate
Features
Easy to Assemble, Tubular Offset Handle Allows Easy Mobility
Deck Gauge
12 ga
Frame Finish/Coating
Powder Coated
Number of Platforms
1
Caster/Wheel Mounting Location
Standard
Caster Wheel/Tread Material
Rubber
Caster/Wheel Configuration
(2) Rigid, (2) Swivel
Deck Finish/Coating
Description
Platform Truck, Load Capacity 3,000 lb, Overall Height 43 1/8 in, Overall Length 75 5/8 in, Overall Width 30 3/8 in, Deck Construction Solid, Deck Material Steel, Deck Finish/Coating Powder Coated, Deck Gauge 12 ga, Deck Height 13 5/8 in, Deck Length 72 in, Deck Width 30 in, Deck Surface Smooth, Frame Material Steel, Frame Finish/Coating Powder Coated, Handle Type Removable Raised, Lip Style Flush, Lip Height Not Applicable, Side Panel Type No Side Panels, Number of Platforms 1, Color Gray