  • Mfr # PIN301M10X25-BX
  • Zoro # G410041751
/ea
Key Features
Head Type
Headed
System of Measurement
Metric
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PIN301M10X25-BX
Country of Origin
United States
Dimensions
Pin Diameter
11 mm
Shank Length
26 mm
Outside Diameter Tolerance
-0.05/-0.10 mm
Maximum Usable Length
19 mm
Maximum Hole Size
3.2 mm
Head Diameter Tolerance
+0.00/-0.38 mm
Head Diameter
18 mm
Details
Item
Precision Clevis Pin
Head Type
Headed
System of Measurement
Metric
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Black Oxide
Standards
RoHS Compliant
Material Quality Standards
DFARS Compliant
Description
Clevis Pin, Product Type Precision Clevis Pin, Material Stainless Steel, Finish Black Oxide, Material Grade/Class 18-8, Head Type Headed, Head Diameter 18 mm, Maximum Usable Length 19 mm, Maximum Hole Size 3.2 mm, Number of Holes 1, Shank Length 25 mm, System of Measurement Metric, Standards RoHS Compliant, Head Diameter Tolerance +0.00/-0.38 mm, Material Quality Standards DFARS Compliant, Outside Diameter Tolerance -0.05/-0.10 mm, Pin Diameter 10 mm, Properties Corrosion Resistant