  • Mfr # PIN301M8X25-BX
  • Zoro # G410042642
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PIN301M8X25-BX
Pin Diameter
9 mm
Shank Length
26 mm
Maximum Usable Length
20 mm
Head Diameter
14 mm
Maximum Hole Size
2 mm
Finish
Black Oxide
Description
Clevis Pin, Product Type Precision Clevis Pin, Material Stainless Steel, Finish Black Oxide, Material Grade/Class 18-8, Head Type Headed, Head Diameter 14 mm, Maximum Usable Length 20 mm, Maximum Hole Size 2 mm, Number of Holes 1, Shank Length 25 mm, System of Measurement Metric, Standards RoHS Compliant, Head Diameter Tolerance +0.00/-0.38 mm, Material Quality Standards DFARS Compliant, Outside Diameter Tolerance -0.05/-0.10 mm, Pin Diameter 8 mm, Properties Corrosion Resistant