  • Mfr # DB-MIC6-0375-06-12
  • Zoro # G915551038
Aluminum
Tensile Strength
Not Rated
Mechanical Finish
Mill
Thickness
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DB-MIC6-0375-06-12
Thickness
0.375 in
Overall Length
12 in
Overall Width
6 in
Aluminum
Tensile Strength
Not Rated
Mechanical Finish
Mill
Fabrication
Cast
Galvanized
Not Galvanized
Heat Treatment
Annealed
Straightness Tolerance
Brinell Hardness
70 HBW
Inch
Flatness Tolerance
Tolerance Rating
Tight
Material Grade
MIC-6
Thickness Tolerance
Yield Strength
Rockwell Hardness
29 HRB
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, MIC-6, Not Applicable, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Yield Strength Not Rated, Tensile Strength Not Rated, 70 HBW Brinell Hardness, 29 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable