  • Mfr # DB-MIC6-0500-06-12
  • Zoro # G715549464
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Heat Treatment
Annealed
Tolerance Rating
Tight
Overall Length
12 in
Length Tolerance
+/-0.002 in
Galvanized
Not Galvanized
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DB-MIC6-0500-06-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
12 in
Length Tolerance
+/-0.002 in
Overall Width
6 in
Width Tolerance
Thickness
0.5 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Heat Treatment
Annealed
Tolerance Rating
Tight
Galvanized
Not Galvanized
Thickness Tolerance
Not Rated
Material
Aluminum
Flatness Tolerance
Not Rated
Fabrication
Cast
Yield Strength
Straightness Tolerance
Mechanical Finish
Mill
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
System of Measurement
Inch
Material Grade
MIC-6
Tensile Strength
Rockwell Hardness
30 HRB
Brinell Hardness
70 HBW
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, MIC-6, Not Applicable, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.5 in Thickness, Thickness Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Yield Strength Not Rated, Tensile Strength Not Rated, 70 HBW Brinell Hardness, 30 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable