  • Mfr # MB-6061-0236-02-12
  • Zoro # G015550153
/ea
Key Features
Length Tolerance
+/-0.002 in
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Material Grade
6061
Heat Treatable
Heat Treatable
Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MB-6061-0236-02-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
Overall Length
12 in
Width Tolerance
Overall Width
2 in
Thickness
0.236 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Thickness Tolerance
Material Grade
6061
Material
Aluminum
Shape
Sheet
Tensile Strength
45 ksi
Yield Strength
40 ksi
Elongation
17 %
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Temper
T651
Heat Treatment
Tempered
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
System of Measurement
Inch
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 12 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 2 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.236 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Sheet, System of Measurement Inch