  • Mfr # MB-6061-0236-06-12
  • Zoro # G715550040
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tolerance Rating
Tight
Rockwell Hardness
60 HRB
Inch
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MB-6061-0236-06-12
Overall Width
6 in
Overall Length
12 in
Thickness
0.236 in
Aluminum Precision Blank
Tolerance Rating
Tight
Rockwell Hardness
60 HRB
System of Measurement
Inch
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Heat Treatment
Tempered
Galvanized
Not Galvanized
Elongation
17 %
Fabrication
Hot Rolled
Material Certificate with Lot Number
Brinell Hardness
95 HBW
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Straightness Tolerance
Not Rated
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.236 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number