  • Mfr # MB-6061-0236-06-24
  • Zoro # G415549993
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
0.236 in
Tolerance Rating
Tight
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MB-6061-0236-06-24
Thickness
0.236 in
Length Tolerance
Overall Length
24 in
Overall Width
6 in
Aluminum Precision Blank
Tolerance Rating
Tight
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
45 ksi
Straightness Tolerance
Not Rated
Brinell Hardness
95 HBW
Rockwell Hardness
60 HRB
Galvanized
Not Galvanized
Elongation
17 %
Aluminum
Fabrication
Hot Rolled
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.236 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number