  • Mfr # MB-6061-0315-04-12
  • Zoro # G015549928
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
12 in
Shape
Plate
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Temper
T651
Yield Strength
40 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MB-6061-0315-04-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
12 in
Overall Width
4 in
Thickness
0.315 in
Length Tolerance
+/-0.002 in
Width Tolerance
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Shape
Plate
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Temper
T651
Yield Strength
40 ksi
Heat Treatment
Tempered
Heat Treatable
Heat Treatable
System of Measurement
Inch
Tensile Strength
45 ksi
Material Grade
6061
Material
Aluminum
Elongation
17 %
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Thickness Tolerance
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 12 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 4 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.315 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch