  • Mfr # MB-6061-0394-02-24
  • Zoro # G515573621
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MB-6061-0394-02-24
Thickness
0.394 in
Overall Length
24 in
Overall Width
2 in
Elongation
17 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Corrosion-Resistant
Rockwell Hardness
60 HRB
Tolerance Rating
Tight
Straightness Tolerance
Not Rated
Galvanized
Not Galvanized
Brinell Hardness
95 HBW
Heat Treatment
Tempered
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Fabrication
Hot Rolled
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.394 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number