  • Mfr # MB-6061-0394-04-24
  • Zoro # G715573971
Thickness
0.394 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MB-6061-0394-04-24
Thickness
0.394 in
Overall Width
4 in
Overall Length
24 in
Thickness Tolerance
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Fabrication
Hot Rolled
Tolerance Rating
Tight
Rockwell Hardness
60 HRB
Straightness Tolerance
Not Rated
Galvanized
Not Galvanized
Tempered
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
6061
Brinell Hardness
95 HBW
Elongation
17 %
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.394 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number