  • Mfr # MB-6061-0394-06-12
  • Zoro # G915573924
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MB-6061-0394-06-12
Thickness
0.394 in
Overall Length
12 in
Overall Width
6 in
Thickness Tolerance
Rockwell Hardness
60 HRB
Heat Treatable
Heat Treatable
Tolerance Rating
Tight
Brinell Hardness
95 HBW
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Material Certificate with Lot Number
Fabrication
Hot Rolled
Straightness Tolerance
Not Rated
Galvanized
Not Galvanized
Elongation
17 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.394 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number