  • Mfr # MB-6061-0984-06-24
  • Zoro # G415574193
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tensile Strength
45 ksi
Width Tolerance
+/-0.002 in
Thickness
0.984 in
Material
Aluminum
Yield Strength
40 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MB-6061-0984-06-24
Country of Origin
United States
Dimensions
Width Tolerance
Thickness
0.984 in
Length Tolerance
Overall Length
24 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Tensile Strength
45 ksi
Material
Aluminum
Yield Strength
40 ksi
Thickness Tolerance
Temper
T651
Elongation
17 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Heat Treatable
Heat Treatable
Material Grade
6061
Tolerance Rating
Tight
Galvanized
Not Galvanized
System of Measurement
Inch
Heat Treatment
Tempered
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Fabrication
Hot Rolled
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Brinell Hardness
95 HBW
Straightness Tolerance
Not Rated
Rockwell Hardness
60 HRB
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.984 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number