  • Mfr # MB-6061-1181-06-12
  • Zoro # G815574144
Thickness
1.181 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MB-6061-1181-06-12
Thickness
1.181 in
Overall Width
6 in
Overall Length
12 in
40 ksi
Tolerance Rating
Tight
Tempered
Fabrication
Hot Rolled
Brinell Hardness
95 HBW
Heat Treatable
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Galvanized
Not Galvanized
Rockwell Hardness
60 HRB
Straightness Tolerance
Not Rated
Elongation
17 %
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 1.181 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number