  • Mfr # MG-6061-0236-04-12
  • Zoro # G215574393
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MG-6061-0236-04-12
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.236 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Width
4 in
Overall Length
12 in
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Elongation
17 %
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.236 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number