  • Mfr # MG-6061-0315-24-24
  • Zoro # G415574827
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
0.315 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MG-6061-0315-24-24
Thickness
0.315 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Length
24 in
Overall Width
24 in
Elongation
17 %
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Shape
Plate
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 24 in, Length Tolerance +0.063 in/0 in, Overall Width 24 in, Width Tolerance +0.063 in/0 in, Thickness 0.315 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch