  • Mfr # SB-6061-0625-08-24
  • Zoro # G315574392
/ea
Free Shipping & Returns
Thickness
0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-0625-08-24
Thickness
0.625 in
Length Tolerance
Overall Length
24 in
Overall Width
8 in
Elongation
17 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Shape
Plate
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 24 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 8 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.625 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch