  • Mfr # MG-6061-0394-06-24
  • Zoro # G715574589
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.394 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MG-6061-0394-06-24
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.394 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Width
6 in
Overall Length
24 in
Elongation
17 %
Mechanical Finish
Precision Ground
Brinell Hardness
95 HBW
Straightness Tolerance
Not Rated
Galvanized
Not Galvanized
Tolerance Rating
Tight
Heat Treatable
Heat Treatable
Fabrication
Hot Rolled
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Inch
Rockwell Hardness
60 HRB
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 24 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.394 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number