  • Mfr # SB-5052-0250-50-24
  • Zoro # G815574175
/ea
Key Features
Tensile Strength
Not Rated
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Temper
H32
Thickness Tolerance
Not Rated
Thickness
0.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SB-5052-0250-50-24
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.25 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Length
24 in
Overall Width
1/2 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Tensile Strength
Temper
H32
Thickness Tolerance
Yield Strength
Material
Aluminum
Rockwell Hardness
55 HRB
Heat Treatment
No Heat Treatment
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Fabrication
Hot Rolled
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
System of Measurement
Inch
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Straightness Tolerance
Material Grade
5052
Flatness Tolerance
Tolerance Rating
Tight
Galvanized
Not Galvanized
Brinell Hardness
60 HBW
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 5052, H32, 24 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance Not Rated, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Yield Strength Not Rated, Tensile Strength Not Rated, 60 HBW Brinell Hardness, 55 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable