  • Mfr # MG-6061-0591-04-12
  • Zoro # G815574526
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.591 in
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MG-6061-0591-04-12
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.591 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Length
12 in
Overall Width
4 in
Elongation
17 %
6061
Fabrication
Hot Rolled
Straightness Tolerance
Not Rated
Tolerance Rating
Tight
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
Precision Ground
Rockwell Hardness
60 HRB
Galvanized
Not Galvanized
Brinell Hardness
95 HBW
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.591 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number