  • Mfr # MG-6061-0787-04-24
  • Zoro # G515574925
Thickness
0.787 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MG-6061-0787-04-24
Thickness
0.787 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Width
4 in
Overall Length
24 in
Corrosion-Resistant
Tolerance Rating
Tight
Heat Treatment
Tempered
Galvanized
Not Galvanized
Rockwell Hardness
60 HRB
Brinell Hardness
95 HBW
Heat Treatable
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Mechanical Finish
Precision Ground
Elongation
17 %
Straightness Tolerance
Not Rated
Fabrication
Hot Rolled
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 24 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.787 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number