  • Mfr # MG-6061-0984-06-24
  • Zoro # G315573883
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MG-6061-0984-06-24
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.984 in
Overall Length
24 in
Overall Width
6 in
Aluminum
Mechanical Finish
Precision Ground
Heat Treatment
Tempered
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Elongation
17 %
Fabrication
Hot Rolled
6061
Rockwell Hardness
60 HRB
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Tolerance Rating
Tight
Straightness Tolerance
Not Rated
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Galvanized
Not Galvanized
Brinell Hardness
95 HBW
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 24 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.984 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number