  • Mfr # MG-6061-1181-02-24
  • Zoro # G515573683
Thickness
1.181 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MG-6061-1181-02-24
Thickness
1.181 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Width
2 in
Overall Length
24 in
Elongation
17 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Material Certificate with Lot Number
Rockwell Hardness
60 HRB
Galvanized
Not Galvanized
Heat Treatable
Heat Treatable
Fabrication
Hot Rolled
System of Measurement
Inch
Tolerance Rating
Tight
Brinell Hardness
95 HBW
6061
Mechanical Finish
Precision Ground
Straightness Tolerance
Not Rated
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 24 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 1.181 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number