  • Mfr # MG-6061-1181-06-12
  • Zoro # G215573686
Thickness
1.181 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MG-6061-1181-06-12
Thickness
1.181 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Length
12 in
Overall Width
6 in
45 ksi
Straightness Tolerance
Not Rated
Corrosion-Resistant
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Rockwell Hardness
60 HRB
Galvanized
Not Galvanized
Elongation
17 %
Mechanical Finish
Precision Ground
Tolerance Rating
Tight
Heat Treatment
Tempered
Fabrication
Hot Rolled
Brinell Hardness
95 HBW
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 1.181 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number