  • Mfr # SB-2024-0125-02-12
  • Zoro # G615574467
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Width Tolerance
+/-0.002 in
Thickness
0.125 in
Tensile Strength
57 ksi
Length Tolerance
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SB-2024-0125-02-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Width Tolerance
Thickness
0.125 in
Length Tolerance
Overall Length
12 in
Overall Width
2 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Material
Aluminum
Tensile Strength
57 ksi
Temper
T3
Yield Strength
41 ksi
Thickness Tolerance
Heat Treatment
Tempered
Heat Treatable
Heat Treatable
Galvanized
Not Galvanized
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Fatigue-Resistant
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Material Grade
2024
Elongation
4 %
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Tolerance Rating
Tight
Brinell Hardness
120 HBW
System of Measurement
Inch
Straightness Tolerance
Not Rated
Rockwell Hardness
75 HRB
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 2024, T3, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 41 ksi, Tensile Strength 57 ksi, 120 HBW Brinell Hardness, 75 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable