  • Mfr # SB-2024-0190-04-12
  • Zoro # G315574354
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-2024-0190-04-12
Thickness
0.19 in
Width Tolerance
Overall Width
4 in
Overall Length
12 in
Aluminum
Straightness Tolerance
Not Rated
Heat Treatable
Heat Treatable
Galvanized
Not Galvanized
Tolerance Rating
Tight
Elongation
4 %
Rockwell Hardness
75 HRB
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Brinell Hardness
120 HBW
Heat Treatment
Tempered
Fabrication
Hot Rolled
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Fatigue-Resistant
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 2024, T3, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.19 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 41 ksi, Tensile Strength 57 ksi, 120 HBW Brinell Hardness, 75 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number