  • Mfr # SB-2024-0190-06-12
  • Zoro # G315574248
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Yield Strength
41 ksi
Temper
T3
Tensile Strength
57 ksi
Width Tolerance
+/-0.002 in
Thickness
0.19 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SB-2024-0190-06-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Width Tolerance
+/-0.002 in
Thickness
0.19 in
Length Tolerance
Overall Width
6 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Yield Strength
41 ksi
Temper
T3
Tensile Strength
57 ksi
Material
Aluminum
Thickness Tolerance
Galvanized
Not Galvanized
Elongation
4 %
Straightness Tolerance
Not Rated
System of Measurement
Inch
Heat Treatable
Heat Treatable
Brinell Hardness
120 HBW
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Material Grade
2024
Fabrication
Hot Rolled
Tolerance Rating
Tight
Rockwell Hardness
75 HRB
Heat Treatment
Tempered
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Fatigue-Resistant
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 2024, T3, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.19 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 41 ksi, Tensile Strength 57 ksi, 120 HBW Brinell Hardness, 75 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number