  • Mfr # SB-2024-0190-12-12
  • Zoro # G615574443
Temper
T3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-2024-0190-12-12
Thickness
0.19 in
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Temper
T3
Elongation
4 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
System of Measurement
Inch
Shape
Sheet
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 2024, Temper T3, Overall Length 12 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.19 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 41 ksi, Tensile Strength 57 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Sheet, System of Measurement Inch