  • Mfr # SB-2024-0250-02-12
  • Zoro # G515574826
Temper
T351
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-2024-0250-02-12
Thickness
0.25 in
Length Tolerance
Overall Length
12 in
Overall Width
2 in
Temper
T351
2024
Rockwell Hardness
75 HRB
Elongation
4 %
Heat Treatment
Tempered
Fabrication
Hot Rolled
Brinell Hardness
120 HBW
Heat Treatable
Galvanized
Not Galvanized
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Fatigue-Resistant
Straightness Tolerance
Not Rated
Tolerance Rating
Tight
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 2024, T351, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 41 ksi, Tensile Strength 57 ksi, 120 HBW Brinell Hardness, 75 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number