  • Mfr # SB-2024-0375-04-12
  • Zoro # G415574742
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Width Tolerance
+/-0.002 in
Yield Strength
41 ksi
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Tensile Strength
57 ksi
Length Tolerance
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SB-2024-0375-04-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Width Tolerance
Length Tolerance
Thickness
0.375 in
Overall Length
12 in
Overall Width
4 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Yield Strength
41 ksi
Thickness Tolerance
Tensile Strength
57 ksi
Temper
T351
Material
Aluminum
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Fatigue-Resistant
Heat Treatment
Tempered
Galvanized
Not Galvanized
Brinell Hardness
120 HBW
Elongation
4 %
Rockwell Hardness
75 HRB
Material Grade
2024
Heat Treatable
Heat Treatable
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Fabrication
Hot Rolled
System of Measurement
Inch
Tolerance Rating
Tight
Straightness Tolerance
Not Rated
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 2024, T351, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 41 ksi, Tensile Strength 57 ksi, 120 HBW Brinell Hardness, 75 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number