  • Mfr # SB-2024-0625-08-08
  • Zoro # G115574561
Thickness
0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-2024-0625-08-08
Thickness
0.625 in
Overall Length
8 in
Overall Width
8 in
Elongation
4 %
Shape
Plate
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 2024, Temper T351, Overall Length 8 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 8 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.625 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 41 ksi, Tensile Strength 57 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch