  • Mfr # SB-2024-0750-06-24
  • Zoro # G015574609
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-2024-0750-06-24
Thickness
0.75 in
Overall Length
24 in
Overall Width
6 in
Tempered
Tolerance Rating
Tight
Fabrication
Hot Rolled
Galvanized
Not Galvanized
Elongation
4 %
Straightness Tolerance
Not Rated
Brinell Hardness
120 HBW
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Fatigue-Resistant
Rockwell Hardness
75 HRB
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 2024, T351, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.75 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 41 ksi, Tensile Strength 57 ksi, 120 HBW Brinell Hardness, 75 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number