  • Mfr # SB-5052-0125-01-06
  • Zoro # G715573896
/ea
Key Features
Temper
H32
Thickness
0.125 in
Tensile Strength
Not Rated
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SB-5052-0125-01-06
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.125 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Width
1 in
Overall Length
6 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Temper
H32
Tensile Strength
Not Rated
Yield Strength
Material
Aluminum
Thickness Tolerance
Flatness Tolerance
Brinell Hardness
60 HBW
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Material Grade
5052
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Rockwell Hardness
55 HRB
Fabrication
Hot Rolled
System of Measurement
Inch
Heat Treatment
No Heat Treatment
Galvanized
Not Galvanized
Tolerance Rating
Tight
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Straightness Tolerance
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 5052, H32, 6 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 1 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance Not Rated, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Yield Strength Not Rated, Tensile Strength Not Rated, 60 HBW Brinell Hardness, 55 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable