  • Mfr # SB-6061-0500-00-12
  • Zoro # G215573594
Tensile Strength
45 ksi
Yield Strength
40 ksi
Thickness
0.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-6061-0500-00-12
Thickness
0.5 in
Overall Length
12 in
Overall Width
1/2 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Tensile Strength
45 ksi
Yield Strength
40 ksi
Heat Treatment
Tempered
6061
Galvanized
Not Galvanized
Rockwell Hardness
60 HRB
System of Measurement
Inch
Straightness Tolerance
Not Rated
Tolerance Rating
Tight
Brinell Hardness
95 HBW
Elongation
17 %
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Fabrication
Hot Rolled
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number