  • Mfr # SB-5052-0190-03-24
  • Zoro # G915573955
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-5052-0190-03-24
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.19 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Length
24 in
Overall Width
3 in
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 5052, H32, 24 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 3 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.19 in Thickness, Thickness Tolerance Not Rated, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Yield Strength Not Rated, Tensile Strength Not Rated, 60 HBW Brinell Hardness, 55 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable